środa, 29 lipca 2009

Gdańsk 2030?

Niedawno na portalu bryla.pl ukazał się artykuł prezentujący jedno z założeń rozwoju Paryża do roku 2030. Okazuje się, że francuskie władze, z prezydentem Sarkozy na czele, planują przebudować i zmodernizować stolicę tak, aby można było ją nazwać nowoczesnym, prężnym i przyjaznym miastem.
Podkreslę - rok 2030. Jedna z wielu koncepcji. Wsparcie władz.
Czy polskie miasta mają tez takie wizje? Sporo się mówiło o strategii dla całego kraju "Polska w 2030", ale czy poszczególne metropolie (a do takiego miana wiele polskich miast chce aspirować) wiedzą, jak będą wyglądać za kilkadziesiąt lat?
Polecam wpisać w Google "Warszawa 2030" albo "Gdańsk 2030". Albo dowolne polskie miasto i sprawdzić, czy kto już pomyslał o przyszłosci. Okazuje się, że takich planów nie ma - a nawet jeżeli są, to raczej nie są łatwo dostępne.
Trzeba mieć swiadomosć, że mówimy tu o wizjach, które niekoniecznie muszą przekształcić się w realne plany - niemniej są to zawsze wizje, które mogą być podstawą do dyskusji. Które pokażą możliwosci rozwoju. A u nas - nic. Jakby żadnej wizji nie było. Jest tylko trwanie...

5 komentarzy do przeczytania:

Dumitru Caruntu pisze...

Freedom for Basarabia (Moldova)
A şaptea dimensiune

slawkas pisze...

My jakby z góry zakładamy, że wczesniej czy później ktoś to potraktuje z buta, i wtedy najpierw trzeba odbudowywać te błędy, co już się utrwaliły, a dopiero potem robić nowe. Daltego mamy dobre Pracownie Konserwacji Zabytków, a mniej się przejmujemy przyszłością. A poważniej, to myślę, że jakieś prace są , może jest mniejszy rozmach w prezentowaniu tego.
PS. Ciekawy szablon, wygląda profesjonalnie.

Cichy pisze...

@slawkas: no, z tymi pracowniami też bywa różnie...nie wiem, czy jest Ci znana sprawa Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Zachowała się w idealnym stanie od wojny, tj. od sowieckiego "wyzwolenia"...
Za słówko o szablonie dziękuję, proszę o wszelkie sugestie, bo trochę zmian z pewnością ten szablon potrzebuje...

Beata pisze...

Ojej się czepiasz...wizja 2003 jest!

Cichy pisze...

@Beata: racja, czeski błąd:)

 
www.speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com